Apache ZooKeeper

Apache ZooKeeper چیست؟

Apache Apache ZooKeeper  یک رابط برنامه کاربردی  (API) فایل متن باز است که اجازه می دهد تا پروسه های توزیع شده در سیستم های بزرگ با یکدیگر همگام سازی شوند که در نتیجه تمام مشتریانی که درخواستی می‌کنند اطلاعات سازگار دریافت کنند.

خدمات Apache ZooKeeper  ، که یک زیر پروژه هدوپ است، توسط خوشه‌ای از سرورها فراهم می‌شود تا از شکست تک نقطه‌ای (single-point failure) نجات یابند. Apache ZooKeeper  از پروتکل توافق توزیع شده استفاده می کند تا مشخص کند در یک زمان خاص کدام گره در سرویس ZooKeeper  رهبر است.

رهبر به منظور حفظ نظم، زمانبندی را برای هر بروزرسانی اختصاص می دهد. هنگامی که اکثریت گره‌ها مهر زمان تایید به روز رسانی دریافت می کنند، رهبر می تواند قاعده ای را اعلام کند، بدین معنا که هر گونه اطلاعات موجود در به روز رسانی می تواند با عناصر data store هماهنگ شود.  استفاده از قاعده تضمین می کند که سرویس همیشه پاسخ های سازگار را برگرداند

با توجه به ویکی توسعه دهنده هدوپ (Hadoop developer’s wiki)، این سرویسApache ZooKeeper  نامیده می شود زیرا هماهنگ کردن خدمات توزیع شده مانند نگهداری یک باغ وحش است.

نویسنده نوشته: MHQ

MHQ
محمدحسین قپانداران، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خوارزمی، فعال در حوزه طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ، علاقمند به فعالیت در حوزه کلان داده و ابزارهای تحلیلی آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *