کاربردهای هدوپ

امروزه بسیاری از سازمانها به دنبال راه حلی برای جستجوی میلیونها (یا میلیاردها) صفحه وب و بازگشت نتایج مربوطه به هدوپ به عنوان پلتفرم کلان داده خود هستند. از کاربردهای هدوپ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ذخیره سازی با هزینه کم و آرشیو داده ها

هزینه کم و سازگاری با سخت افزارها هدوپ را برای ذخیره و ترکیب داده ها از قبیل تراکنش، رسانه های اجتماعی، سنسور، ماشین‌ها، کاربردهای علمی، جریان کلیک و غیره مفید ساخته است. ذخیره سازی کم هزینه به شما امکان می دهد بتوانید اطلاعاتی را که در حال حاضر مهم نیستند، و ممکن است بخواهید در فرصت های بعدی آن ها را تجزیه و تحلیل کنید، نگه داری کنید.

محیطی امن برای کشف و تجزیه و تحلیل

از آنجا که هدوپ برای مقابله با حجم بزرگی از  داده ها در شکل ها و فرم های مختلف طراحی شده است، می تواند الگوریتم های تحلیلی را اجرا کند. تجزیه و تحلیل کلان داده ها در هدوپ می تواند به سازمان شما کمک کند تا کارآیی بیشتری داشته باشد، فرصت های جدید را کشف و مزیت رقابتی سطح بعدی را به دست آورد. رویکرد محیط امن (sandbox) فرصتی برای نوآوری با حداقل سرمایه گذاری فراهم می کند.

دریاچه داده

دریاچه داده ها از ذخیره سازی داده ها در فرمت اصلی آنها پشتیبانی می کند. هدف این است که نمایش خام یا ناهمگون داده ها را به دانشمندان داده و تحلیلگران برای کشف و تجزیه و تحلیل ارائه دهیم. این امر به آنها کمک می کند تا پرسش های جدید و دشواری را بدون محدودیت مطرح کنند. دریاچه های داده جایگزینی برای انبارهای داده نیستند. در حقیقت، چگونگی حفاظت و مدیریت داده های دریاچه، موضوعی مهم در فناوری اطلاعات است. آنها می توانند با تکیه بر تکنیک های فدراسیون داده به ایجاد ساختار داده منطقی اقدام کنند.

انباره داده خود را تکمیل کنید

در حال حاضر هدوپ در کنار محیط انبار داده ها قرار گرفته است و به عنوان جایگزینی برای آن‌ها مطرح شده است. همچنین برخی از مجموعه داده ها از انبار داده ها به هدوپ یا انواع جدید داده ها به طور مستقیم به هدوپ بارگیری شده است. هدف نهایی برای هر سازمان، داشتن یک پلتفرم مناسب برای ذخیره و پردازش داده های مختلف، طرح ها، فرمت ها و … برای پشتیبانی از موارد استفاده مختلف است که می تواند در سطوح مختلف یکپارچه شود.

اینترنت اشیا و هدوپ

اشیا در IoT باید بدانند با چه چیزی باید ارتباط برقرار کند و چه زمانی فعالیت مربوط به خود را انجام دهند. در هسته IoT همیشه جریانی از اطلاعات برقرار است. هدوپ اغلب به عنوان یک فروشگاه داده برای میلیون ها یا میلیاردها تراکنش استفاده می شود. قابلیت ذخیره و پردازش گسترده هدوپ نیز به شما اجازه می دهد از هدوپ به عنوان یک محیط امن برای کشف و تعریف الگوهایی استفاده کنید که برای دستورالعمل های نظارتی استفاده می شود. پس از آن می توانید این دستورالعمل ها را به طور مداوم بهبود ببخشید، زیرا هدوپ به طور دائمی با داده های جدید به روز می شود که با الگوهای پیشین تعریف نشده مطابقت ندارد.

نویسنده نوشته: MHQ

MHQ
محمدحسین قپانداران، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خوارزمی، فعال در حوزه طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ، علاقمند به فعالیت در حوزه کلان داده و ابزارهای تحلیلی آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *