هدوپ چیست؟

هدوپ یک فریمورک نرم افزاری متن باز برای ذخیره داده ها و اجرای برنامه های کاربردی در خوشه(کلاستر)های سخت افزاری است. این ذخیره سازی عظیم برای هر نوع داده، قدرت پردازش بسیار زیاد و توانایی انجام وظایف(task) همزمان و بدون محدودیت را فراهم می کند.

ویژگی های هدوپ

توانایی ذخیره و پردازش سریع حجم زیادی از هر نوع داده:

با توجه به افزایش حجم اطلاعات و ارقام به طور مداوم، به خصوص در شبکه‌های اجتماعی و اینترنت اشیا(IoT)، این یک نکته کلیدی در استفاده از هدوپ است.

توان محاسباتی:

مدل محاسبات توزیعی هدوپ می تواند به سرعت کلان داده ها را پردازش کند. هر چه گره های محاسباتی بیشتری استفاده کنید، قدرت پردازشی بیشتری در اختیار دارید.

تحمل خطا:

پردازش داده ها و برنامه ها در برابر خرابی سخت افزار محافظت می شود. اگر یک گره از کار افتد، وظیفه به صورت خودکار به گره های دیگر هدایت می شود تا اطمینان حاصل کند که محاسبات توزیع شده ناکام نمانده است. نسخه های کپی تمام داده ها بصورت خودکار ذخیره می شوند.

انعطاف پذیری:

برخلاف پایگاه های داده های ارتباطی سنتی، نیاز به پردازش اطلاعات قبل از ذخیره سازی آن‌ها نیست. شما می‌توانید به هر اندازه داده که نیاز دارید ذخیره کنید و درباره چگونگی استفاده از آن بعدا تصمیم بگیرید. این ویژگی شامل اطلاعات غیر ساختاری مانند متن، تصاویر و فیلم‌ها می شود.

هزینه کم:

این فریمورک متن باز رایگان است و از سخت افزار معمولی برای ذخیره حجم زیادی داده استفاده می کند.

مقیاس پذیری:

شما می توانید به سادگی با اضافه کردن یک گره محاسباتی سیستم خود را ارتقا دهید تا بتواند اطلاعات بیشتر را پردازش و مدیریت کند. برای این کار مدیریت سخت و پیچیده ای نیاز نیست.

اهمیت هدوپ
ویژگی‌های هدوپ

نویسنده نوشته: MHQ

MHQ
محمدحسین قپانداران، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خوارزمی، فعال در حوزه طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ، علاقمند به فعالیت در حوزه کلان داده و ابزارهای تحلیلی آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *