Apache HBase

Apache HBase چیست؟

Apache HBase  یک محل ذخیره داده و با نوع key/value و بر مبنای ستون است که برای اجرا بر روی سیستم فایل توزیع شده هدوپ (HDFS, Hadoop Distributed File System)  ساخته شده است.  هدوپ چهارچوبی برای مدیریت مجموعه داده های بزرگ در یک محیط محاسباتی توزیع شده است.

HBase  برای پشتیبانی از نرخ بالای به روز رسانی جدول و برای مقیاس گذاری به صورت افقی در خوشه های محاسباتی توزیع شده طراحی شده است.  تمرکز آن بر مقیاس آن را قادر می سازد تا از جداول بسیار بزرگ پایگاه های داده پشتیبانی کند برای مثال، جداولی که حاوی میلیاردها ردیف و میلیون ها ستون هستند.  در حال حاضر، یکی از برجسته ترین موارد استفاده از HBase  به عنوان رسیدگی کننده داده‌های ساخت یافته برای زیرساخت های پایه پیام رسانی فیس بوک است.

HBase  برای ارائه ثبات و استحکام قوی داده ها در خواندن و نوشتن شناخته شده است، که آن را از دیگر پایگاه داده های NoSQL  متمایز می کند.  مانند هدوپ، جنبه مهمی از معماری HBase، استفاده از گره های اصلی برای مدیریت سرورهای منطقه است که توزیع و پردازش برخی از جداول داده را انجام می دهند.

HBase  بخشی از لیستی طولانی از افزونه‌های آپاچی هدوپ (Apache Hadoop) است که ابزارهایی مانند Hive، Pig  و ZooKeeper را شامل می شود. مانند هدوپ، HBase  نیز معمولا با استفاده از جاوا و نه  SQL، برنامه ریزی می شود. به عنوان یک پروژه متن باز، توسعه آن توسط بنیاد  Software Apache اداره و در سال ۲۰۱۰ به یک پروژه سطح بالای آپاچی تبدیل شد.

نویسنده نوشته: MHQ

MHQ
محمدحسین قپانداران، دانشجوی مهندسی کامپیوتر دانشگاه خوارزمی، فعال در حوزه طراحی وب و دیجیتال مارکتینگ، علاقمند به فعالیت در حوزه کلان داده و ابزارهای تحلیلی آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *